šifra 10P: Karkulka (Resselův památník)

zadání

s10P

nápovědy

n10P-1

stručné řešení

Zadání bylo tvořeno prvními písmeny z pohádky O Červené karkulce v češtině a slovenštině. Tajenka se vybrala jako x–tá písmena ze slov označených číslicí x.

vysvětlení
  • struktura: jde o jakoby normální text, kde chybí konce slov
  • tedy hledáme tento text
  • (zapojením všech členů týmu) určíme, že jde o pohádku O Červené karkulce a doplníme slova
  • pozorování: některá písmena jsou označena číslicí, která nepřesahuje výslednou délku slova
  • vybereme z takto označených slov odpovídající písmena
  • tajenka: vyjde „TESNOHLIDKUV PAMAT” — Těsnohlídkův památník

Tato šifra byla (s tajenkou „STUDÁNKA L JANÁČKA”) i na nejzápadnějším roku oploceného areálu na Spálenisku jako propadové stanoviště Pohody ze stanovišť 12V a 13V, jinak by totiž museli hráči propadat velmi daleko.

Komentáře

Bez nápovědy?

Prosím vás, je tady někdo, kdo tuhle šifru dal bez nápovědy? Za sebe můžu říct, že bych ji nedala ani za 3 dny (např. na internetové hře :-)) A to prosím o Karkulce povídáme mladému Cicvárkovi téměř denně už asi 3 měsíce! Od teď už té phádce neřeknu jinak než "OČK" :-) (Lucka)
PS: hodnocení šifry: verze bez nápovědy - brutální až neřešitelná, verze s nápovědou - až moc easy.

Pohoda versus Výzva

Jo, to by mě taky zajímalo, jestli to někdo dal bez nápovědy. Kdyby aspoň ty jazykové verze byly označené jasněji, možná by to pomohlo. Takhle jsme strávili strašnou spoustu času porovnáváním rozdílů v obou textech a hledáním systému v nich.

Jinak mi teda skoro přišlo, že tady orgové prohodili Pohodu a Výzvu. Když jsem se dívala na tu výzvovou šifru... 26 hodin, neopakující se čísla minut, to je tak jasné, že na tom skoro není co k luštění. Inka

Mame Alcu

Myslim ze ta identifikovala jasne ze jde o pohadku.
Zacalo to ze nekdo nakopl tohle asi bude "zil byl .... "
a uz se jelo .. .
Celou dobu jsme jen doufali ze nebude potreba i druha slovenska cast

Re: Pohoda versus Výzva

Luštil jsem až doma, neboť jsme šli Výzvou, ale hned jsem věděl, co je to za text (a první řádek slovenské verze to potvrzoval) a asi během pěti minut bylo hotovo. Ne, že bych vyluštil celý text, ale pár klíčových slov stačilo, aby z toho řešení vykouklo. V týmu by to samozřejmě trvalo dýl. :-) Byla to nejzábavnější šifra letošní Nory, škoda, že jsme přes ni nešli.
Jinak souhlas, že zveřejněná půlka 10V byl opravdu dětský koutek - druhou půlkou (automat na jízdenky, který nám vytisknul číslo 1729000464) se orgové zatím nepochválili.

Bez napovedy

Ahoj, my jsme to bez napovedy dali. Sice jsme ze zacatku zkouseli ruzny psi kusy :-) ale pak si Kedlub vsiml toho, ze jsou ty dve casti textu takrka stejne. Ja si pak vsiml dalsiho duleziteho detailu a sice, ze jedna cast je cesky a druha slovensky. No a pak prisel Pavel, postavil se nad Kedluba a rika: "To by mohla byt nejaka pohadka". A za chvili doplnuje: "Byla jednou jedna holcicka, ktere rikali Cervena karkulka" :-) Proste tymova prace :-)

Bez nápovědy

My jsme Karkulku objevili tak po 8 minutách, kdy jsem já (velmi skromný) začal plynule tvořit slova, sám jsem nevěděl jak. Po půlce jsme řešení začali odhadovat, vyrazili po žluté a po dalších cca 5 minutách jsme už šli na jistotu. Rodilá Slovenka potvrdila, že druhá část je totožná. Hodně se mi to líbilo :-)