šifra 14: součtové sudoku (studánka L. Janáčka po Výzvě a železniční most před Bílovicemi po Pohodě)

zadání

s14

nápovědy

n14-0

stručné řešení

Vyřešíme součtové sudoku. Do jednotlivých polí vepíšeme písmena, která odpovídají součtu oblasti, ve které se pole nachází. Na prostředním řádku se objeví text „OSMI(I)CKY(Y)”. Závěrečné heslo čteme pod číslicemi osm.

vysvětlení
  • pozorování: jde o klasické, jednoznačně řešitelné, součtové (killer) sudoku
  • sudoku vyřešíme
  • pozorování: oblasti mají podezřelé součty — spadající do rozmezí 1 až 26
  • během řešení sudoku (paralelně na druhém zadání) vepíšeme do oblastí písmena, která odpovídají součtu oblasti
  • pozorování: ve čtverci vyplněném písmeny je na prostředním řádku vidět text „OSMI(I)CKY(Y)" (nebo „OSM ICKY”) — tedy „osmičky”
  • ve vyřešeném sudoku najdeme číslice osm a z písmenkové vrstvy (na druhém zadání) vybereme odpovídající znaky; vyjde závěrečné heslo hry „MIKROSKOP”

Komentáře

Dana: Tak písmena jsme

Dana: Tak písmena jsme vepsali až po nápovědě. Pracovat s těmi součty dál jsme zavrhli s tím, že to bychom přece nemuseli vůbec řešit sudoku, když ty součty tam byly od začátku. Pravda, docela jsme se bavili, jak by to byl od orgů vtipný tah ;-)))
"Osmičky" jsme neodhalili, ale kde už jinde číst tajenku, tak jsme zkoušeli co se dalo a 2 minuty před koncem hry to na osmičkách vyšlo :-)

Jo, osmičky

S touhle věcí jsme si hráli snad tři a půl hodiny (z toho tak prvních dvacet minut zabralo samotné sudoku) a musím se přiznat, že nestojím o to si něco podobného v nejbližší době zopakovat. Princip vedoucí k nalezení řešení byl prostě jen jeden z několika srovnatelně smysluplných způsobů, jak do sudoku schovat text. Nejpilnější řešitelé ho zkusili aplikovat na první čtyři čísla, ale když to pořád k ničemu nevedlo, kdo by zkoušel osmičku?

Odkaz na osmičky byl sice pěkný, ale napsat si písmenka do políček není v souvislosti s dalším postupem zrovna logický krok, takže jsme to udělali až v čirém zoufalství po otevření nápovědy evidentně nakopávající směrem, který jsme už několikrát zavrhli.

V týmu jsme se úplně neshodli - někteří říkali, že je to naše blbost a naše smůla, ale já mám pocit, že jenom částečně. K sokolovně jsme dorazili kolem sedmé bez ztráty kytičky a moc jsme si to užili... a když jsme těsně před koncem hry odevzdávali cílové heslo, musela jsem se hodně přemlouvat, abych nezapomínala, že přece navzdory pocitům z cílového sudoku byla celá předchozí hra naprosto fantastická :-) (Anička)

My jsme to zkoušeli na pětky,

My jsme to zkoušeli na pětky, protože KN5. Proč to musely být osmičky a né pětky nevím. Pak jsme tam z nouze ty písmenka přeci jen doplnili a osmičky vylezly. Ale šlo to ztuha a od kroku "dopiš místo všech součtů písmena" nás taky odrazovalo, že to bychom přeci tu sudoku nemuseli luštit.....možná nejlepší postup by byl vypsat si nejdřív ta písmena, zjistit že potřebuju osmičky, vyřešit sudoku a přečíst tajenku, jenže jak Anička vidí sudoku, tak ani guláš ji od luštění nevytrhne :-) a hlavně nás to ani nenapadlo...

Pozor na sudoku :-)

Jsem autorem této šifry. Zároveň s určitými úspěchy soutěžím v luštění sudoku. (Kdo má zájem, může si podrobnosti dohledat ;-) )
Ale existují také lidé, kteří sudoku nenávidí. Nejlépe tuto šifru luští tým, který má ve svém středu oba druhy. Když to vypadá jako sudoku, proč by se to mělo luštit jako sudoku? To by byla houby šifra. Takže autorský postup opravdu má jako první krok pozorování podezřelého rozsahu součtů (1-26) a snahu začít nesudokovým luštěním. Uznávám ale, že i při testech málokdo odolal.

mišof: My sme spokojne začali

mišof: My sme spokojne začali so sudoku, už cestou :) Vyzeralo dostatočne vierohodne -- teda vyzeralo, že asi je to naozaj sudoku a pôjde riešiť, tak prečo nie? A keďže viac ako dvaja ľudia to sudoku aj tak riešiť nemôžu, zvyšok tímu po príchode k cieľu mohol začať rozmýšľať nad ďalšími krokmi. Ešte by som chcel pochváliť, že zadanie neobsahovalo čísla zodpovedajúce nie-československým písmenkám (Q, W, X), takto sme možnosti "prevádzať čísla v zadaní na písmenká" prikladali o niečo väčšiu dôležitosť.

A zároveň (to už bolo dobou kedy sme mali sudoku hotové a vedeli, že je riešiteľné) bolo jasné, že správne riešenie šifry bude nejakým spôsobom "kontrolovať" že máme vyriešené sudoku. Skôr ako sme našli reťazec "osmičky" sme tak aj správny postup vyskúšali (po riadkoch, stĺpcoch aj štvorcoch) s 1kami, 2kami, 5kami a 9kami :D

O fenoménu Sudoku jsem kdysi

O fenoménu Sudoku jsem kdysi četla hezký článek a ten se jmenoval "Chci zpět svůj život před sudoku" :-).