šifra 13V: čtení mezi body (studánka Pro Silva)

zadání

s13V

stručné řešení

Po spojení písmen z názvu hry (KRTČÍ NOROU 5) se na spojnicích mezi dvojicemi objeví text "A SMĚLE (D)DÁL". Postup zopakujeme a mezi písmeny mezitajenky dostaneme její další část "OBOJETNÁ". Spojíme obojetné souhlásky a vyjde tajenka.

vysvětlení
  • struktura: rozházená kolečka nabádají na grafický postup
  • pozorování: v šifře se mezi písmeny nachází jediné číslo — pětka
  • interpretace: existuje mnoho způsobů, jak v takovémto zadání použít číslo, pětka je však oproti běžným číslům zvláštní tím, že Krtčí norou se koná už po páté — také na zadání všech šifer je nápis „Krtčí norou 5”
  • nebo si vzpomeneme na dobrou radu z pravidel — „použij název hry”
  • pozorování: velmi často leží tři nebo čtyři písmena na jedné přímce
  • spojíme písmena „KRTČÍ NOROU 5”
  • pozorování: na vzniklých úsečkách se nachází písmena „A SMĚLE (D)ÁL”, která nám potvrdí správnost postupu
  • interpretace: jestliže do prvního kroku jsme použili všeobecně známou informaci, ve druhém kroku bychom měli použít něco nově vzniklého, na což se hodí první mezitajenka „A SMĚLE (D)DÁL”
  • stejným způsobem pokračujeme, vyjde další mezitajenka „OBOJETNÉ”, podle naučeného postupu na prvních dvou krocích tedy spojíme písmena „BFLMPSVZ”
  • vyjde „JANÁČKA”, což dle mapy interpretujeme jako studánku L. Janáčka u Bílovic

Komentáře

<

Dana: Krásná vícekroková

Dana: Krásná vícekroková šifra. Jednu chvíli nám sice vycházelo OBOJEÉ, ale stačila trochu větší pečlivost :-)

Odzadu

Na místě jsme ji už nezvládli, tak jsem si šifru doluštil doma. Zajímavé, že po nakreslení čar jsem jako první objevil bflmpsvz a mezi nimi Janáčka a přemýšlel jsem, k čemu je zbývající balast, tak jsem objevil obojetné/směle dál. Teprve teď při čtení řešení zjišťuji, že šifra měla další krok - krásný začátek. Pěkné, škoda, že už jsme se nedokázali lépe soustředit.
Robert

Nas na teto sifre zradil

Nas na teto sifre zradil fakt, ze v zadani bylo O jen jednou. 5 nas ihned navedla na Krtci norou 5, ale vzhledem k tomu, ze v zadani se O vyskytovalo pouze jednou a nektera pismena byla vicekrat, jsme tento postup zavrhli s tim, ze ve vysledku nejspis bude jen KN5. Holt jsme se meli smirit s faktem, ze O muzeme brat dvakrat a zkusit z toho neco vytezit...
Chtel bych se zeptat orgu, zda to byl zamer, nedat vsechny pismenka z reseni na papir? Podle me by nebyl problem tam to jedno pismenko, repsektive dve, pridat....

Systém šifry "Mezi body jiné body"

Písmeno "O" se nemohlo vyskytovat vícekrát. Nebylo by pak jednoznačné, do kterého se má jít. Takže písmena "K, R, ... , O, U, 5" musela být jen jednou. Stejně tak písmena "B, F, ... , V, Z". Pak tam byla ještě spousta dalších podmínek. Stačilo změnit písmenko v mezitajence a už to vůbec nešlo rozmístit. Nevím, jestli si dovedete představit, kolik hodin času do sestavování toho zadání musel především autor myšlenky Vítek investovat. Asistoval jsem u sestavování ostré verze a byla to fakt síla.

toto vyrobiť...

mišof: Toto vyrobiť musela byť kvalitná puzzle sama o sebe, klobúk dole :)