šifra 9V: proužek (spojení cest pod Cvilinou)

zadání

s9V

stručné řešení

Řešením šifry bylo popřehýbat proužek do vyznačených úhlů. Vzniklý objekt (3D písmena) odkazoval na další stanoviště.

vysvětlení
  • pozorování: zadání je v podstatě jednodimenzionální objekt s instrukcemi na svém průběhu; hledáme tedy výsledek šifry ve tvaru asi lomené čáry
  • pozorování: instrukce jsou tvořeny podezřelými násobky 45 — mohlo by jít o úhly
  • řešení: přehýbáním proužku na určených místech pod zadaným úhlem dostáváme výsledek, text LODNI SROUB. Další stanoviště je u památníku Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu
stejná šifra v Pohodě

Proužek byl i v Pohodě na stanovišti 8P na vyhlídce na Velké Klajdovce. Navíc k němu existovala nápověda ukazující ohýbání proužku na návodné fotografii a vysvětlující úhly:

nápověda v Pohodě

n8P-1

Komentáře

Dana: V prvních dvou úhlech

Dana: V prvních dvou úhlech jsme měli chybu, o to větší radost jsme měli, že se to fakt dalo přečíst. Ale pak to zklamání, když na mapě žádný lodní šroub nebyl! ;-)

Technika

Před rokem jsme se sice radovali, že je úžasné jít na šifrovačku, kde je notebook naprosto k ničemu, ale stejně jsme si ho letos pro sichr vzali zas. A výsledek? Nápad na řešení okamžitý, po snad půlhodině ohýbání nápis pořád k nepřečtení, po dalších pěti minutách ťukání do počítače nádherný obrázek - nemít předsudek, že počítač je na KN nanic, mohli jsme to vzít jen jako průchoďák :-) (Anička)

My techniku neměli

Jo jo, taky jsme si říkali, že s počítačem by to bylo na pět minut. Takhle nám to trvalo neuvěřitelně dlouho, protože jsme nepoučitelní a jako už mockrát předtím jsme na správné řešení přišli téměř okamžitě, ale konstatovali jsme, že je neproveditelné. Takže jsme se pokoušeli rýsovat a počítat a nakonec jsme se stejně pokorně vrátili k ohýbání proužku.

My techniku taky neměli

...a byl bych se ochoten vsadit, že nakreslení řešení budeme mít jako tým rychleji než kdokoliv s počítačem (od okamžiku nalezení principu). Čtverečkovaný papír a tužka, dva lidi paraelně kreslí a další je kontrolují. Nic neměřím, vše je na proužku. Nám tato fáze trvala minuty asi dvě. Pochopitelně jsme kreslili jen asi 4 písmena a zbytek uhodli, ale i celé by to za 5 min bylo. Jenom nabootování nějakého přenosného notebooku trvá půl minuty, měření délek a zadání nebude na vteřiny, i jednoduchý skriptík chvíli trvá, stačí jedna chyba při zadávání dat (vynechat úhel nebo délku) a celé se to rozdrbe. Jeden programuje a potřebuje klid, a ostatní čumí. Pěkně děkuji za techniku. Versatilka s tlustou tuhou tvrdosti A je můj favorit i na tuto šifru.
(kotelník)

Nám taky technika nechyběla

Dana: Nám taky technika nechyběla a rychleji jste to s počítačem určitě mít nemohli. Přesně jako UT - délka čáry se obkreslila z proužku, proužek se na konci pootočil a kreslila se další čára.

Bych to neviděla tak tragicky...

Pustíme notebook, jeden začal měřit. Linux bootuje dost rychle, rychloťukač začíná ťukat - měřit už v tu chvíli není co, opakují se délky 0.8, 1.1, 1.6, 2.3, 3.2, 4.0 - lze je rozlišit po chvíli okem. Diktovač nadiktuje data (teď jsme tak na dvou minutách). A náš rychloťukač to s postcriptem fakt umí :-)

Ale o to nejde... i kdybyste byli o minutu rychlejší, jednak na jediné minutě uprostřed lesa až tak moc nezáleží (na přesunu na vás asi ztratíme mnohem víc, jsme pomalí), jednak nám to doopravdy nijak nepomůže. Fakt, že Vy to poskládáte za pár minut, nepomůže našim gramlavým prstům poskládat řešení dřív než za hodinu :-) (Anička)

řešení proužku na počítači

Opravdu se snažíme, aby nošení počítače na KN bylo zbytečné, tady nás to nenapadlo, doufám, že jste jediní :-). Nemáš pocit, že jste si tak zkazili zážitek ze skládání? Jako kdyby maminka objednala sváteční oběd v picerii. (Ledaže by vás skládání nebavilo, to pak jo.) Autorský plán byl dobrý pocit z krásně poskládaných písmenek (alespoň začátku), naneštěstí už od testů se začalo ukazovat, že řešitelé mají tendenci překreslovat.

Skládání proužku

Zkoušel jsem to překládat, ale už ve třetím úseku jsem to vzdal, protože přeložený papír nedrží zadané úhly. Zatímco čára na papíře je docela festovní. :-)

Zážitek?

Zážitek jsme rozhodně měli :-) Prvních nejmíň třicet minut jsme strávili tím, že s jedním proužkem se zkoušelo prosté skládání, s druhým kreslení... a notebook jsme vytáhli, až když jsme těch šišoidů měli plné zuby - maminka nutící dojíst někoho sváteční oběd by byla taky spíš k vzteku. My máme sice jednodušší origami moc rádi, ale prsty máme rostlé spíš podle těch klávesnic :-)

Z používání výpočetní techniky jsem nebyla moc šťastná, ale už to začínala být fakt pakárna :-)

My se pořád prali s tím, na

My se pořád prali s tím, na kterou stranu jsou úhly kladné a na kterou stranu záporné a odkud se počítají.
Nakonec jsme to neohýbali ale narýsovali, což je dobře, protože já vytrvale ohýbala úhly jinak (špatně). První písmenko bylo špatně sice i narýsované a u dalšího o kus dál jsme se sekli, takže se nám text zlomil o 90 stupňů, a vyšlo nám to zrcadlově, ale čitelné to bylo.

Kdosi kolemjdoucí se nám smál, že rýsujeme do mapy. Asi jsme byli ještě zblblí předchozí šifrou. Ale tak nějak jsme taky počítali s tím, že po narýsování si to budem moci přečíst i samostatně (nerýsovali jsme přímo do mapy, ale na fólii), takže jsme se vlastně jistili pro oba případy.

Kladné a záporné úhly

... to byla taky naše skorosmrt. Od začátku jsme kreslili, skládat nás nenapadlo. Vzniklo několik teorií, co znamená +180 a -180 (to byla největší nejasnost), několik zběsilých kreseb (ani náznak písmenek z toho nelezl), pak jsme otevřeli nápovědu a i po ní nám trvalo ještě dobře půl hod., než jsme se proskládali k výsledku. Mezi tím se obě miminka několikrát krmila a přebalovala a budila a uspala... vlastně jsme toho stihli docela hodně :-)) (Lucka)

vektory

My jsem taky kreslili, teda Zdeněk kreslil, a to pomocí zaklínadla "vektor" a vycházelo mu to nádherně :-) (nějakým záhadným způsobem měl pořádek v tom, co na kterou stranu jde). Skládání by bylo možná hezčí, ale takhle to zase bylo přesně, protože při skládní by nám jistě vyšla holubička, ufonek atd.