šifra 8V: C4 na nekonečno (pomník S. K. Neumanna na Šumbeře)

zadání

s8V

K řešení šifry je potřeba mapa terénu s přidanou čtvercovou sítí o souřadnicích A1 až F6 vydávaná na stanovišti 7.

stručné řešení

Z mapy vybereme čtverec C4. Ze čtverce C4 vybereme čtverec C4… a tak pokračujeme až dostaneme jeden bod.

vysvětlení
  • pozorování: minimalistické zadání, máme málo informací, budeme pravděpodobně potřebovat něco víc, než co je na papíře
  • pozorování: čtverec v zadání akorát pasuje na čtverec v mapě
  • vybereme tedy čtverec C4
  • pozorování: v horním indexu výrazu „(C4)” je symbol nekonečno; polohou nepatří ke čtverci ale k „(C4)”
  • interpretace nekonečna: primární význam symbolu nekonečno je nekonečno, přirozené vysvětlení nekonečna v horním indexu je nekonečné opakování nějaké operace
  • touto operací je podle zadání „C4” — tedy vybrání čtverce C4
  • pozorování: mapa má čtvercový tvar, stejně jako pole v ní

Provedení „výběru čtverce C4 nekonečněkrát za sebou” znamená, že máme-li vybraný čtverec, rozdělíme si jej podle původní sítě mapy a opět z něj vybereme oblast odpovídající C4. Takto postupujeme dál, dokud oblast není dostatečně malá — přesné místo po limitním počtu kroků je rozcestí nad křížením s potokem pod Cvilinou.

r8V-1

Matematici mohou spočítat polohu stanoviště přesně pomocí úpravy nekonečné řady podle známého vzorce. V sektoru C4 nalezneme bod, který má souřadnice [x, y], kde
r8V-2
(vyjádřeno pomocí násobků délek stran původního sektoru C4; iterovaný výběr čtverce 3 ze šesti na šířku) a y = x (stejná vzdálenost od počátku systému souřadnic). Ve čtverci C4 tedy nalezneme bod na souřadnici [dvě pětiny rozměru čtverce, dvě pětiny rozměru čtverce].

Komentáře

Dana: Na téhle šifře jsme

Dana: Na téhle šifře jsme brali záchranu. Nebyli jsme sami, kdo chodil po cestě, na které na C4 leží osmička... Žádný jiný nápad se nedostavil.
Málokdy se mi řešení šifry, kterou nevyřešíme, zdá tak pěkné a logické, jako tohle ;-)

Hehe, Fluf to vyresil nejlepe

Hehe, Fluf to vyresil nejlepe :
1) Lodni sroub -> ressluv pamatnik (tam nam rekli, ze jsme o neco dal)
2) doplnit zavorky na kruznici, a jit na misto kde ma stred -> +- odpovidalo spravnemu reseni.

Na tehle sifre jsme udelali

Na tehle sifre jsme udelali jen drep a hned sli dal... nalezeni spravneho cile bylo komplikovanejsi.

Velký cvak

Na této šifře jsme se zvedli z popela, když po dvou hodinách (minimálně) dřepění, projtí celé cyklostezky a usínání části týmu (ano i v 15:00!!) Broněk na to správné řešení zčistajasna přišel. Šifra měla jedinou vadu, a to, že se dala řešit i způsobem "projdeme nekonečně mnoho bodů ve čtverečku c4". Autorským postupem to byla nádhera!

My na to taky nakonec přišli,

My na to taky nakonec přišli, ale stálo nás to dlouhé a zoufalé pátrání v místě křížení nekonečna. Spatření asi dvou týmů s novým zadáním taky moc nepomohlo. Teprve když jsme z útržků hovorů kolemjdoucích telefonujících pochopili, že naše řešení opravdu správné nebude, výsledek se nakonec dostavil.

Pohodáři

Tady mě mrzí, že jsem se v cíli podívala na řešení. Docela by mě zajímalo, jestli by mě to napadlo. Zní to totiž krásně logicky. Inka

šifra podle mého gusta

Tohle byla šifra po které vždy toužím. Zadání elegantní a stručné, řešení abstraktní a čisté. Bohužel v terénu mně ovšem touha nepomohla a nechal jsem se zcela ovlivnit konkrétními prvky jako např. ležatá osmička v exponentu a osmička ležící na cestě ve vedlejším čtverci, případně poznámkami týmu o tom, že půjde o rébus.

Z odstupem, pokud C4 vezmu jako operaci (operátor) pak zadání C4 v závorce na "nekonečno" dává perfektní smysl. Čtverec o velikosti mapového čtverce bych nepovažoval přímo za součást zadání, ale spíš jako nápovědu, co vlastně C4 je.

Škoda, že tam byla ta ležící osmička, kdyby ne, musel bych s tím udělat něco jiného a kdo ví, jak by to dopadlo ;-).

Richard

Kamen urazu

Jestlize chapu C4 jako souradnice (prirovnam treba k 48 N 58 E na GPS), tak nevim co iterovat, iteraci pozice zustava ta sama pozice.
Dale C4 na oo lze chapat jako C4 * C4 * C4 ... coz moc daleko nevede. Dobra byla poznamka ze C4 by byla funkce
ale pak by se to muselo psat jako x [k] = C4(x [k-1]) [] znaci dolni index
Cili zadani [ (C4()) ^ oo ] je podle mne jeste vice korektni nez [C4] ^ oo a jeste vice nez puvosni [ (C4) ^oo]
Ondra
Ale nekteri na to prisli, takze byli chytrejsi nez my ...

<

význam zápisu

Ondra: existuje matematický zápis, kde, když A je operátor (funkce) a x je číslo, vzorec A^x dává smysl. (Aniž by se jednotlivé A nějak indexovaly.)

Je pravdou, že šifra není úplně matematicky korektně, protože pokud je C4 v závorce, znamená to (v matematice) automaticky, že to jsou dva symboly, které se násobí, a celé pak umocňují. Zatímco tady zjevně jde o symbol jeden "C4". Autoři zřejmě volili menší zlo a dali závorky, aby zdůraznili, že C a 4 patří k sobě (byť paradoxně matematicky by důsledek byl přesně opačný), protože neměli možnost jak to hráčům sdělit jinak.

Takže jediný úkol, kteří hráči měli (pokud přijali teorii, že všechny ostatní matematické symboly jsou skutečně matematické symboly a ne nějaký rébus), byla správná interpretace symbolu C4. Správná úvaha by pak byla, že pokud výsledek má existovat, musí řada (C4)^n nějakým způsobem konvergovat. Co by C4 mohlo být pak naznačoval čtverec kolem výrazu. Chyba ovšem byla, interpretovat C4 jako skutečně ten čtverec.

Nevím, jestli tohle přesně byl záměr orgů, počítám, že spíš doufali, že to hráči vyřeší nějak intuitivně (jak je popsáno v řešení).

Problém vidím ve dvou věcech, jednak nebyla žádná zpětná vazba na to, že se má použít matematický způsob (a ne např. pokus řešit to graficky, nebo jako rébus), protože výsledky např. z matematického řešení a ze svého řešení rébusem považuji v přesvědčivosti za srovnatelné (a ověřitelné pouze navštívením místa).

Druhý problém vidím v náhodných souhrách: "ležatá osmička", "aktuální stanoviště osmička", "osmička ležící na cestě o čtverec vedle", případně C4 jako operace a současně C4 jako čtverec aktuální polohy (kde si hráči šifru vyzvedli).

Tohle všechno svádělo na scestí.

Richard

Štýřice

Pořád se mi asi nejvíce líbí jeden z našich nápadů na řešení - "C4 na nekonečno" jsme pochopili jako "opakujte C4 do zblbnutí" - tak jsme opakovali nahlas hrozně rychle "céčtyřicéčtyřicéčtyři..." a za chvilku se z toho vyklubou "Štýřice":). Akorát jsou trochu daleko, tak jsme to zavrhli...

Hodnocení

Tato šifra je imho největší problém této hry. Vše ostatní se mi jevilo jako pečlivě
připravené a fungující. Tato šifra ne.

Z jedné strany je vše perfektní: nápad je skvělý a řešení šifry je velmi přesně vyjádřeno
obrázkem. Tak v čem je problém ? Mezi hrami do klubovny najdete i tu, ve které první člověk
nakreslí jednoduchý obrázek, druhý ho stručně popíše slovy, třetí vidí jen tato slova a
podle nich nakreslí obrázek atd. Úplně stačí řetěz cca 8 lidí, aby vznikl obrázek, který s
původním nemá nic společného. Poznat přesně, co vyjadřuje nějaký obrázek, je prostě těžké. No a autor této šifry se vůbec nastaral o to, jak jeho obrázek pochopíme. V šifře není sebemenší hint. Překvapí to zejména ve srovnání s bonusovou šifrou, která byla vyřazena jako příliš těžká a přitom obsahovala řadu hintů.

To ještě stále není žádná chyba. Naopak, čiší z toho dramaturgický záměr udělat první dvě
šifry Výzvy hodně těžké, aby to hned na začátku odhodilo do Pohody všechny týmy, které se
přecenily. Protože si ale není čeho všimnout a řešitel je odkázán pouze na to, kdy dostane
stejný nápad jako autor, vznikají zde víceméně náhodné rozdíly mezi týmy. Ještě je třeba
zdůraznit, že najít k obrázku přímou interpretaci je jenom jedna z mnoha možností, jak je z
pohledu řešitele možno šifru řešit.

Chybu vidím v možnosti alternativního řešení, které je dost dobré, aby řešením mohlo být.
Tím myslím hledání na místě křížení čar v symbolu nekonečna. Neobstojí námitka, že v tom případě by tam nebyly navíc závorky a nekonečno místo obvyklejšího křížku. Neobvyklejší prvky tam autor dal, aby to vypadalo jako matematický vzorec, je to běžné maskování. Čím si řešitel může toto řešení vyvrátit ? Jak má vědět, že šifra má ještě "hezčí" řešení ?

Nechce se mi věřit, že alternativní řešení nenapadlo nikoho z autorů a testerů. Pokud ne,
pak se nedá nic dělat, jako hráči máme smůlu. Pokud tam tato možnost byla ponechána úmyslně,
je to organizační chyba. Podstrčit hráčům takový špek a pak se zpoza rohu smát ? To snad ne.
Odstranit alternativu bylo snadné. Lze posunout průsečík do prostoru mimo cesty, kde šifra
dle podmínek být nemůže. Ještě lepší by bylo vzorec umístit vedle čtverce a ne do něj.

Nejhorší organizační chybou ovšem bylo ponechat stanoviště 9 bez dohledu. Pokud je hráčům známo, že stanoviště je někde u cesty v oblasti zhruba 1 km čtvereční, je pro pětičlenný tým otázkou maximálně půl hodiny projít všechny možnosti. Nikdy se to už nedozvíme, protože se většinou nepřiznají, ale jsem přesvědčen, že řada týmů šifru "vyřešila" touto hrubou silou. Můžeme o tom debatovat, ale pro mě už je takové použití hrubé síly rovnocenné s haluzením. Haluzení, zdá se, v pravidlech zakázáno není.

Pokud někde mělo být stanoviště, na kterém se kontroluje vyřešení předchozí šifry, tak tady.
Proto zamrzí, že zrovna toto bylo jedno ze dvou neobsazených. Když už nebylo obsazeno, mohlo se řešení 8 a 9 prověřovat na obsazené 10. Myslel jsem si původně, že zde bylo výrazně ovlivněno pořadí pouze na nižších místech. Z příspěvku Ústředního topení je však vidět, že i na čelních místech docházelo, řekněme, k netradičním postupům. Musím dodat, že je tímto neviním z nějaké neetiky, naopak, situace, v nichž se ocitli, se snažili řešit maximálně korektně.

Pokusím se vyjmenovat, k čemu všemu mohlo dojít a orgové tomu nijak nebránili.
1) Tým našel stanoviště 9 úmyslným prohledáváním všech cest v C4.
2) Tým našel stanoviště 9 náhodou nebo neautorským řešením.
3) Tým našel stanoviště 9 sledováním, odkud chodí ti, co ho již našli. S těmi vlajícími cancoury papíru byli totiž hodně nápadní.
4) Tým našel omylem stanoviště 10. Poté (vědomě či nevědomě) pokračoval dál bez projití 9 (lze případně odhalit kontrolou nálepek). Nebo posléze nějak 9 našel, ale neřešil ji vůbec, případně jen principiálně.

Etická laťka týmu, případně štěstí či náhoda, zde rozhodovaly, kdo ztratí 15 bodů za záchranu, kdo (ne)přejde do Pohody a o řádově hodinových rozdílech. Ve hře typu KN to znamená, že zde se lámal chleba a ostatní šifry fungovaly jako pomocná kritéria. To by nemuselo být špatně, kdyby to hlavní kritérium měřilo schopnosti týmu, což ale nemuselo být. A obávám se, že nebylo.

Na závěr dvě drobnosti. Nevím, proč bylo v mapě použito opačné označení řádků a sloupců, než je zvykem (písmena - čísla). Matematický výpočet limity v autorském řešení by neměl vycházet z levého dolního rohu, ale ze středu čtverce.

Héra

dvě téžké šifry

Jen technická: Těmi dvěma těžkými šiframi na začátku Výzvy myslíš co? 7 a 8 nebo 8 a 9?

Richard

To Richard

Myslím 7 a 8. 8 objektivně, na 7 to je můj subjektivní názor, podpořený ale počtem bodů, kterým vyřešení ohodnotili orgové (6 bylo nejvíc ze všech šifer Výzvy, za 8 bylo 5). 7 nebyla ani tak obtížná principem, ale technickou a časovou náročností řešení. Jo kdyby do startovní obálky dali 26 kostek...

Héra

Kdyby do startovní obálky dali 26 kostek...

...tak by bylo startovné dvakrát větší. :))

kontrola na stanovišti 10V

Tým Ústřední topení byl prvním týmem, který na naše stanoviště přišel. A protože přišel i v očekávaném čase, nás hlídače nenapadlo ptát se, jestli opravdu hledá šifru číslo 10. Tento tým se ale zachoval podle zásad fair play a jakmile tuto chybu zjistil, odlepil nálepku a šel znovu řešit šifru číslo 8V. Po zjištění, že šifra 8V může mít i jine řešení, než autorské (věřte tomu nebo ne, ale autora ani testery nenapadl ani lodní šroub, ani propichování nekonečna), jsme od každého nově příchozího týmu vyžadovali informaci z jakého stanoviště jde, jak řešil šifru na tomto stanovišti a jaká byla konečná tajenka.

Jakmile tuto chybu zjistil...

Tam bylo vtipne, ze kotelnik tu 10. uz skoro mel vylustenou, nechtel se ji za zadnou cenu vzdat a ja ho chudaka musel az fyzicky inzultovat nez byl ochoten vnimat co mu rikame a zadani zase vratit.

Jinak souhlasim, ze nemoznost rozeznat, ktere z navrhovanych reseni je to orgovske (umyslne nepouzivam slovo "spravne") byla nejvetsi vada. Asi se musime naucit rozeznavat styl jednotlivych orgu, na TMOU by to asi bylo to propichnuti spendlikem a na Svickach bych nejvice veril lodnimu sroubu.

Ale zaujalo mne, ze se pak na 14. u Janacky ptal Vitek, jak nam vysla predchozi sifra. Tam uz to bylo dost usmevne :)

Na 14 jsem se ptal na řešení

Na 14 jsem se ptal na řešení 13V, protože na 14 směřovala i propadací šifra v Pohodě, kam se propadalo z 12V a 13V (nechtěli jsme, aby neštastníci museli propadat strašně daleko až ke Svitavě), takže se podle toho dalo rozlišit, kdo má nárok na 11 bodů za příchod.

Z propadu nikdo nepřišel, ale objevily se dva týmy, které řešení 13V neměly, jen šly zkusit štěstí směrem k Bílovicím. Abych jim nekřivdil, jedni tvrdili, že „A SMĚLE DÁL” pochopili jako že mají od 13V jít dál po cestě.

Kontrola

Ještě bych doplnil Terku, že po zjištění, že některé týmy 8V vyřešili lodním šroubem, se začaly na 10V kontrolovat tajenky šifry 9.

Hérovi: Bohužel se stalo to, čemu nechceš věřit. Nikdo (opravdu) z testerů nepropichoval, nehledal lodní šroub ani se neodhodlal prohledávat C4. Jediné, co jsme mohli odstranit, bylo 380, ale tady jsme možná přecenili "filtr na hovadiny" týmů, protože řešení, kdy se z nekonečna udělá 8, je neelegantní a divné.

S neodhalením neautorských řešení souvisí i ty další věci, jako nehlídání 9 -- bylo to místo uprostřed lesa, cesty k němu jsou zpočátku zarostlé, zkrátka co plýtvat lidskými zdroji, když nehrozí ukradení.

Provedení šifry bylo takové, jaké bylo, protože jsme opravdu věřili, že z možných realizací je právě tato nejnávodnější. Někdy se bohužel organizátorský záměr nevyvede.

Musím říct, že množství týmů, které se vydaly hledat řešení, aniž by je znepokojovalo, že jimi objevené řešení je přinejmenším zvláštní, mě nepříjemně překvapilo. K luštění částečně patří i odhad organizátorů -- slovní hříčky a obrázkové asociace maskované za úplně jinou věc (vzorec), které si každý tým může vyložit úplně jinak (a zároveň se nepotvrzují), jsou něco, co bychom se do hry neodvážili dát.

Rébus vs. vzorec

> ... slovní hříčky a obrázkové asociace maskované
> za úplně jinou věc (vzorec), které si každý tým může
> vyložit úplně jinak (a zároveň se nepotvrzují), jsou něco,
> co bychom se do hry neodvážili dát.

No, teď už to víme. Ale vzorec a rébus jsou v řadě případů nerozeznatelné, takže když jsme netušili, že to nemůže být rébus, tak to celkem jasný rébus byl...

(Yeti)

Více řešení a šifra "jednoho osvícení"

My, ač jsme šifru nakonec vyluštili autorsky, tak jsme taky nejdřív propíchli osmicku - došli tam a nic, interpretovali ležatou osmičku jako lodní šroub a šli k resslovu pomníku, kde byla desítka. Obě tato řešení nám přišla "nic moc", ale pravděpodobná. Pak jsme dlouho dřepěli na šotolinové cestě a vymýšleli různá řešení založená více méně na dalším propichování osmičky atd. Ani do jednoho řešení nám ovšem nezapadalo, proč např. čtvereček měří 2,4 cm, ač měřítko je stejné s normální padesátkou, a jiné drobnosti. V tu dobu jsem přesně brlblala, že nesnáším šifry, u kterých si nejsem jistá správností řešení, dokud člověk na to místo fyzicky nedojde (protože v drtivé většině případů to pak správně není, což přesně odpovídá pocitu, že řešení je "nic moc".). Když nás ale osvítilo řešení autorské, všechno zapadlo a byli jsme si jistí, že tentokrát jdeme dobře. Takže to byl ten rozdíl.
Jinak co se nesprávnosti matematického zápisu týče - samozřejmě těm poznamenaným pouze středoškolskou matematikou v dobách dávných to nepříjde vůbec divné a matematickou interpretaci berou jako jednu z možností vedle rébusu a grafiky. Jen se usmívám tomu, že když je nějaký renonc v jiném oboru, tak se nad tím mávne rukou, hlavně že to nese informaci (viz polská vlajka, že),ale jak někdo zmrší matiku, tak je zle :-)
No a je fakt, že šifry, kdy člověk čeká na 1 jediný nápad, který měl i autor, jsou problém a většinou je to tak 50 na 50 zda nápad příjde, nebo ne. Takové šifry jsou podle mě ale skoro na každé hře a pak je půlka týmů oslavuje, půlka zatracuje, orgové nechápou, testeři vyluští levou zadní atd. - prostě šifry"jednoho osvícení", které vnáší do her drobný prvek náhody a činí tak alespoň drobné změny na čelních místech.
Jinak souhlasím s tím, že na devítce se mělo kontrolovat vyřešení předchozí šifry, u braní desítky jsem sice nebyla, ale prý to moc důsledný výslech nebyl.. Desítka taky byla nešťastně umístěná, protože většina týmů při řešení osmičky na desítku narazila, vč. nás. Řešení devítky jsme pak moc nedali a když nám vyšlo LODN, tak jsme šli, což byla škoda, šifra to byla hezká...
Hanka

Matematika

My jsme byli v týmu čtyři matfyzáci a jeden z nich šifru vyřešil, aniž ji viděl, ihned poté, co se její popis dozvěděl telefonem od rychlejší části týmu (pak mu spočítaná limita napoprvé vyšla [1,0.], ale to je zas jiná kapitola...). A nemůžu teď mluvit za ostatní, ale IMHO ten zápis dával dost dobrý smysl - "zmršenou matiku" bych orgům určitě nevyčítala.

Po dosavadních zkušenostech s krásnými šiframi z Krtčí nory bych se bránila, kdyby se někdo v týmu snažil prosadit "řešení" pomocí píchání špendlíkem - to by postrádalo obvyklý smysl pro eleganci. (Anička)

pre úplnosť

mišof: Pre úplnosť štatistík: u nás prvá asociácia po pohľade na zadanie bola "C4 je výbušnina", druhá bola správna a identická so vzorovým riešením. Podľa mapy sme správnu cestu aj stanovište našli bez problémov. Cestou tam sme:
- ľutovali, že aká ľahká šifra, že takto teda nikoho nedobehneme
- sa divili, ako to že cestou vidíme pár členov Ústředního topení, ktorí zjavne nemajú jasno v tom, kam chcú ísť (nie sú oni tí z orienťákov a my tí, čo zablúdia aj na rovnom chodníku? :) )
A následne sme utrpeli ťažký šok po príchode na stanovište 9 a zistení, že sme sa z deviateho miesta (so stratou tuším 1h20 na prvé Pralinky) dostali na druhé, 5 minút za prvými. Nešlo nám do hlavy, kam že to všetci zmizli :)

...pre uplnost

To, že jsme orienťáci neznamená, že nebloudíme, právě naopak. Správný orienťák se v bloudění vyžívá a vyhledává situace, kde toto neodvratně nastává (postup po cestě která není v mapě). My jsme vás viděli už na Kopaninách a bylo zjevné, že míříte tam co my, ale přece se nebudeme trapně věšet na haluz. Tak jsme vymysleli, že vás předběhneme po vedlejší cestě, a trošku se nám to vymklo. Většinu cesty jsme běželi a úspěšně vás předběhli asi 50 m před stanovištěm. Tomu se říká tuším "Pyrhovo vítězství". Nohy mě bolí ještě teď. On původně běžel pro 9 Index, jenže si zapoměl kartu týmu. Tak jsem běžel za ním bez mapy, ztratil se a našli jsme se až na těch Kopaninách. :-))
Jak jsme luštili 8V jsem psal v diskusi, to že náš postup byl neautorský, jsme se dozvěděli až v cíli. Zas tak mimo jsme ale nebyli.
KN5 se nám velice líbila (pochopitelně :-)), snad některé šifry byly až moc lehké (2,10). Zato startovní řada, označovač jízdenek v lese (20 minut jsme luštili co znamená těch 1358 na začátku), šifry 4,5,13 bylo všechno super. A to nemluvím o gulášku a čajovně. Vůbec bylo znát, že orgové hru připravovali velice důkladně. Takže hluboká poklona a díky krtkům a čuníkům.
To, že se 8V trochu vymkla, to se holt na šifrovačkách stává a patří to ke hře. Ani chvíli jsme si nemysleli, že by tam orgové ta "falešná řešení" nechali schválně. Jak už psal Héra, s obrázky je potíž. A vzniklá etická dilemata provětrají každý tým.
Jo, ještě dodám, že řešení s lodním šroubem, s propíchnutím i to s vektorama mi připadají dostatečně elegantní na to, aby mohla být správná. Osmička z kóty pochopitelně ne, ale podívat jsme se tam šli taky, jeden nikdy neví. Autorské je samozřejmě nejhezčí, ale jak to má člověk porovnat když ho neví, že. Jak říká Síba, nenaděláš nic :-))
(kotelník)

interpretace

Pro kotelníka: Osmička z kóty pochopitelně ano :). Nevím jak jste vy přišli na to, že "nekonečno" je lodní šroub, ale když jsem přečetl zadání jako "C4 na ležatou osmičku", klidně jsem ho interpretoval jako "(ze čtverce) C4 (jděte) na ležatou (ležící) osmičku". Tedy osmičku, která není v C4, ale někde leží. Ta osmička z kóty vedle, pokud se podíváš na mapu, přesně "leží" na cestě, která vedle té kóty vede. Využil jsem přitom všech informací v zadání (a nic dalšího nepřidal), jen jsem je neinterpretoval matematicky (jako matematik bych samozřejmě "ležatou osmičku" vyslovit nemohl :)), ale jako slovní rébus. Tohle řešení se od autorského liší jenom tím, že není správné.
Osobně mi přijde, že pro propichování, kreslení kružnic a hledání středů, nebo lodních šroubů, je potřeba toho v zadání ignorovat víc (a taky si víc domyslet).

Richard

Alternativní řešení

No já bych řekla, že řešení s lodním šroubem a místem kde se protíná ležatá osmička (propichování) jsou na tom úplně stejně (my jsem je obě zkusili). Průsečík ležaté osmičky jsme vybádali tak, že jsme si položili ctvereček na c4 v mapě, přečetli "na ležatou osmičku" a šli na ležatou osmičku, ovšem na tu v zadání a ne v mapě. Moc se mi to sice nelíbilo (bylo to takové neelegantní), ale byl to předpokládaný směr postupu, tak jsem tam byla ochotna se přesunout. Řešení navíc nasvědčovalo to, že průsečík osmičky ležel na cestě u hranice přír. památky, tj. celkem slušný orientační bod. Na lodní šroub šel už jen posel, ale interpretace byla opět - čtvereček c4 a lodní šroub (který zastaven vypadá jako ležatá osmička - mě by to nenapadlo, ale je to tak) a vzhledem k tomu, že řešením desítky bylo "lodní šroub", byl to pro nás dostatečný popis resslova pomníku ještě navíc oproti desítce upřesněný čtvercem c4 (Celé to vypadalo trošičku jako od Sud). Obě tato řešení si ze zadání berou c4 jako čtverec na mapě a ležatou osmičku jako symbol s nějakým významem. Oproti správnému řešení je však ignorován ještě jeden poznatek (a to i v tom Vašem řešení), a to proč má čtvereček hranu zrovna 2,4 cm a proč je mapa čtvercová. Tento poznatek sedí pouze a jen do řešení autorského a při všech neautorských byl ignorován. Je ale fakt, že si člověk mohl pomyslet, že autoři prostě potřebovali pole 1,2 km x 1,2 km, i když je to nějaký divný....
Střed kružnice je teda už hodně kreativní výklad zadání a zrovna ten potvora vedl na místo další šifry...

alternativy

No čtvereček 2,4 by nás asi přiměl k zamyšlení, to bychom si ho ale museli přeměřit. Nějak k tomu nebyl za celou hru důvod :-). Jinak to vlastně nebylo celé až tak špatně. protože neautorská řešení vedla vetšinou někam do kytek. Až na ten střed kružnice ze závorek. A naše vektory jsou natolik blízké autorskému řešení, že dávají správný výsledek a není to náhoda. Stejně je to ale geniální šifra svým minimalismem. Přiznám se, že jsem celou dobu tvrdil, že to musí být nějaká blbina typu rébus či propichování, protože je tam prostě málo informací :-). Ještě, že mě Index neposlouchal. Smekám před tím zvířetem co je autorem.