šifra 1: úvodní řada (amfiteátr v Čertově rokli na Lesné)

zadání

Zadání bylo prezentováno herci v kostýmech.

Seznam možných správných řešení:
s1

Realizace úvodní řady — postavy v kostýmech s rekvizitami

stručné řešení

Organizátoři v různých převlecích představovali bohy římské mytologie, kteří odpovídají planetám Sluneční soustavy. Posledním (nedávno vyloučeným) členem je Pluto.

vysvětlení
  • Merkur: bůh obchodu a cestování, ale také zlodějů, božský posel. Hrál Skříťa s okřídlenými sandály a poštovní obálkou.
  • Venuše: bohyně lásky a krásy. Představovala ji Janap ve společenském oděvu a s papírovým srdcem.
  • Gaia: bohyně země, kterou byla Terka v modrém oblečení a G na prsou.
  • Mars: bůh války, smrti a destrukce byl Růžmen ve zbroji.
  • Jupiter: bohem jasného nebe, hromů a blesků se stal Rosťa s elektrickým zapalovačem a výstražnou cedulí, jakožto i v královském oblečení.
  • Saturn: otec všech bohů -- Vítek s nalepenými vousy, těhotenským břichem a kočárkem.
  • Uran: za boha nebe se převlékl Tom Hanžl. Měl na sobě modré oblečení a v rukou držel mrak.
  • Neptun: boha moří hrál Ondra v plavkách, brýlích a s trojzubcem
  • Pluto: bůh podsvětí a vládce nad mrtvými dušemi. Kostým smrtky si oblékl Jirka Marek

Z obrázků možných řešení je tím správným řešením pes Pluto. Řada tak umně propojuje starořímské bohy s planetami Sluneční soustavy a Disneyho kreslenou postavičkou. Aby úplně všechno sedělo, úvodní řada se odehrála v amfiteátru.

Komentáře

Dana: Jak se mohlo tolik týmů

Dana: Jak se mohlo tolik týmů zvednout hned po příchodu pošťáka?

rychlé odchody

Domníváme se, že řešení znali už po prohlédnutí možných obrázků (pojmenování psa Pluta) a přečtení, že poslední člen řady už do ní dnes nepatří. Polovina testerů uhodla princip hned po přečtení, že poslední člen řady byl nedávno vyloučen, tak jsme ve verzi pro hru text víc zamlžili.

No leda tak, pak mohli mít

No leda tak, pak mohli mít trochu výhodu ti, co zadání rozbalili dávno před začátkem. A nejspíš to teda bude tak, že měli na Pluta podezření a zkusili ho navzdory tomu, že přišel jakýsi pošťák... :-))) Nebo je Merkur jako posel tak známý, že v tom snad mohl někoho i utvrdit?

Merkur

My jsme se zvedli hned po příchodu Merkura, rozhodující byly okřídlené sandály, což je jasný atribut. Byly ale dost nenápadné a my jsme seděli hodně vepředu. Postavu jsme prostě hned pojmenovali jako Merkur/Hermes a to Majdě stačilo, aby odběhla ukázat Pluta.

Sandály

Taky jsme otevřeli až na pokyn a Merkur byl jasný hned, jak jsme si všimli sandálů. To nám chvíli trvalo a odjinud než z první řady bychom to dost možná tak brzy vůbec nedali... na druhou stranu, aspoň nějaká výhoda z toho, že jsme vstávali a dorazili tak nekřesťansky brzo :-) (Anička)

my jsem byli mezi prvními

a papír jsme rozbalili až po pokynu orga, ovšem byli jsme vepředu vpravo (z pohledu diváka), takže jsme pošťáka viděli hned a hlavně okřídlené sandály což spolu s úchylkou mé dějepisářky na Řecko a Řím dalo ihned řešení. Bez sandálů bychom taky nevěděli. Ovšem považuji nejasný pokyn na otevření obálky za drobný renonc orgů, protože kolem to část týmů četla a tak jsme dumali zda taky otevřít, ale pak jsme vytrvali :-)

Okřídlené sandály

No tak sandály jsme sice neviděli, ale musím přiznat, že mně osobně by nic neřekly, okřídlené sandály nám dějepisářka nejspíš zamlčela... ;-)
Btw., s otevřením zadání jsme taky vydrželi, tak nějak nás napadlo, že kdybychom ho měli hned otevřít, proč by asi tak bylo zalepené...

okridlene sandaly

My sme sedeli asi v polovici davu, a odtiaľ už na žiadne okrídlené sandále vidieť nebolo. Ale aspoň sme si pozreli viac kostýmov -- klobúk dole, boli namakané :)

Čtení zadání

My jsme se ještě zdrželi, protože jsme zkoumali, zda mezi obrázky náhodou není nějaký Neptun/Poseidon, protože upřesnění zadání, že poslední členu už tam dnes nepatří, jsme si vůbec nestihli přečíst (až tato diskuse mě na něj upozornila). Takže domněnka orgů na nás nesedí, opravdu to šlo podle Merkura.

Neptun

To jsme naštěstí neřešili (ani jsem tu zmínku o jiné společnosti nějak nepochytila), myšlenkový pochod Merkur první - Pluto poslední je natolik zaryt v mé paměti, že to byl skoro podmíněný reflex... pak jsme odcházeli a říkali si, že to Pluto vlastně mezi planety nepatří, ale co už :-)

Sandály

My jsme taky rozbalovali až po pokynu a okřídlených sandálů jsme si bohužel nevšimli, seděli jsme až úplně vzadu. I tak jsme na bohy přišli celkem brzo, ale dost dlouho jsme je k vlastní smůle pojmenovávali řeckými jmény...